חוויית משתמש – חלק מהותי באפיון אתר

יודגש כי תהליך אפיון חווית משתמש נועד בראש ובראשונה לספק מענה מקצועי מקיף ומושלם לצרכי היזם ולצרכי המשתמשים. מטרת היזם היא לדאוג כי משתמשים יישארו בממשק זמן ארוך, לא ינטשו תוך זמן קצר, ויחזרו להשתמש באפליקציה, בתוכנה או באתר שוב ושוב. כמו כן, היזם מעוניין כי המשתמשים ימליצו על היישום לחברים ולמכרים שלהם, לכן יש להגדיר במדויק מהי החוויה אותה יש לספק למשתמשים, ורק לאחר מכן ניתן לעצב את הממשק ולצאת לדרך עם היישום כדי להצליח בגדול.

המושג “חווית משתמש” הופכת שגורה יותר, יחד עם ההבנה שחוויה חיובית לגולש האתר תביא בהכרח לשיפור בהשגת המטרות להקמת האתר.

עיצוב חווית משתמש כולל אלמנטים חשובים של עיצוב אינטראקציה (בין האדם למכונה), ארכיטקטורת מידע, מחקר משתמשים, עיצוב המראה ועיצוב התוכן.

מושג נוסף שאנו שומעים עליו יותר הוא שימושיות. כמה קל ואינטואיטיבי יהיה לעבוד עם האתר. זה נוגע לכל רכיב באתר, בחיפוש מתקדם או בטופס צור קשר. לתפיסתנו, החשיבות אינה נמצאת רק בתכנון נכון של הפונקציות באתר, גם לנראות הוויזואלית (צורות, גדלים, מיקומים, אייקונים, צבעים וכד’) חשיבות מכרעת. עיצוב מוצלח “מסביר” את אופן השימוש באתר, מכוון לנווט נכון ועוזר למשתמש להתמצא, באופן הגיוני וקל.

“חוויית משתמש” היה מהיום הראשון מונח חלקלק שבכל כנס כמעט כל דובר מרגיש את הצורך לספק הגדרה מילונית חדשה בשביל לנסות למזער את הבלבול ואי-הבהירות. זה די אירוני כשחושבים על זה. לעיתים נראה שמדובר במשהו כמו ה-Force מסרטי מלחמת הכוכבים. משהו שמקיף אותנו כל הזמן ונמצא בכל מקום ורק מעטים יחידי סגולה יודעים איך לרתום ולנצל אותו.

אחת הסיבות העיקריות לבלבול, אם לא הסיבה העיקרית, היא שתחומי עיצוב אחרים מוגדרים בצורה פשוטה על ידי המדיום בו מדובר: עיצוב אופנה, עיצוב סאונד, עיצוב מוצר, עיצוב תכשיטים, עיצוב גרפי, עיצוב פנים, אדריכלות ואם תרצו אז נזרוק לערימה אפילו את עיצוב שיער. עיצוב ממשק משתמש נראה המועמד הטבעי אך נראה שהייתה הרגשה שהוא פשטני מידי ולא מצליח לתאר את העושר והרבדים השונים הכרוכים בהתעסקות המקצועית של תכנון וגיבוש ממשק משתמש (ארכיטקטורת מידע, עיצוב ויזואלי, עיצוב אינטראקציה, תוכן, בדיקות שמישות, מחקר עיצוב וכו’).

לאורך השנים אנשים התמחו ועסקו בכל אחד מאותם תחומים שמהווים, במידה משתנה, חלק מהתוצר הסופי אתו אנשים באים במגע. כולם תורמים במידה מכרעת לאיכות חוויית השימוש במוצר הסופי.

נכתב בתאריך 15 בפברואר 2016